Vil møde nye mennesker fra forskellige kulturer Vil lære om kvinde-liv i Danmark Vil have hjælp til at skabe netværk Vil udvikle sproglige og kreative evner
Cafe hos Narges, for kvinder
Cafeonsdag 13-15 – den første onsdag i måneden er infocafe.
Vi mødes i Frivillighuset, Havnegade 3, 2. sal hvor du kan møde kvinder som dig selv, få en god snak med andre kvinder, møde nye venner og få råd og vejledning af frivillige medarbejdere. Der serveres altid et let måltid mad samt kaffe og the. Cafeen ledes af Narges Samimi. Narges kommer oprindelig fra Iran, og har boet i Danmark i mange år.
I løbet af året, vil der være tilbud om forskellige aktiviteter, som fx:
Svømning, hver tirsdag.
Fælles madlavning.
Tur-arrangementer.
Systue, hver torsdag
Svømning hver tirsdag kl. 15.30, vi mødes i Svendborg Svømmeland, Ryttervej 70
Yoga torsdag kl.19
Læsning, mandag kl.19
Sy-stue; Vi begynder med syning torsdag den 27. april kl.16.30 til 18.30. Vi er i Frivillighuset, Havnegade 3. Deltagerne medbringer eget stof og egne ideer. Vi har også masser af stof liggende, som du kan bruge. Frivilligcentret stiller gode symaskiner til rådighed.
Du meget gerne følger os på vores Facebook. Der vil vi opdatere med nye aktiviteter og ændringer.
VI GLÆDER OS TIL AT SE DIG!
Hvis du er interesseret i at benytte dette tilbud
Kontakt Narges: Frivilligcenter og Selvhjælp Svendborg Havnegade 3, Svendborg
På vores website bruges cookies til at huske dine indstillinger, statistik og personalisering af indhold.
Ved fortsat brug af websiden godkender du brugen af cookies Læs mere